Strona główna     Nasza oferta     Cennik     Menu     Galeria     Wirtualna wycieczka     Mapa     Okoliczne atrakcje    Kontakt

Okoliczne atrakcje

W okolicach gospodarstwa agroturystycznego Uroczysko znajduje się wiele ciekawych miejsc!

Chotum
Znajduje się tu bardzo malowniczy, otoczony lipami, drewniany kościół z roku 1644. Wyposażenie wnętrza świątyni jest barokowe - w XIX wieku kościół pełnił rolę kaplicy dworskiej.


Ciechanów
Była stolica księstwa - miasto dbające o zabytki...
47 tysięczne miasto położone nad Łydynią - powstało na terenach zamieszkanych już około 3000 lat p.n.e. Pierwszy gród na Farskiej Górze powstał tu już w VII wieku.Tu walczył Zbyszko z Bogdańca. XIV wieczny zamek.

Warto zobaczyć:
Ruiny gotyckiego zamku książąt mazowieckich - budowla powstała w latach 1420-1430. Po przyłączeniu Mazowsza do Korony na zamku często przebywała królowa Bona. Obecnie mieści się tu jedna z ekspozycji Muzeum Szlachty Mazowieckiej.
Gotycki Kościół Nawiedzenia NMP z pierwszej połowy XVI wieku.
XVI wieczny kościół parafialny Narodzenia NMP.
Mieszkalne bloki wybudowane w 1939 roku przez Niemców w ramach nowego planu zagospodarowania.


Opinogóra
Wieś z historią i tradycjami...
Od roku 1526 posiadała status starostwa niegrodowego. W roku 1811 podarowana Wincentemu Krasińskiemu przez Napoleona Bonaparte. W rękach rodu Krasińskich przetrwała do 1939 roku.

Warto zobaczyć:
Zameczek Krasińskich - niewielka budowla wzniesiona w 1843 roku w stylu neogotyckim. Mieści Muzeum Romantyzmu i pamiątki po rodzinie Krasińskich.
Neogotycka oficyna z 1828 roku.
Park krajobrazowy - ukształtowany w pierwszych latach XIX wieku. Znajdują się w nim stawy, ruiny pawilonu mieszkalnego i domu dozorcy, neogotycki piaskowy krzyż upamiętniający śmierć księcia Bolesława IV zmarłego w 1454 roku w Opinogórze.
Kościół parafialny z 1875 roku wzniesiony w manierze późnego klasycyzmu. Wewnątrz kościoła znajduje się kilka bardzo cennych zabytków - marmurowy nagrobek matki poety Zygmunta Krasińskiego, biała marmurowa płyta Anny Załuskiej z 1899 roku. W podziemnej krypcie znajdują się groby Krasińskich (Uwaga! - trzeba prosić o otwarcie krypty).


Malużyn
Średniowieczna parafia...
Położona nad rzeką Wkrą wieś istniała już w 1410 roku kiedy to złożono tutejszą parafię.

Warto zobaczyć:
Drewniany kościół - znajduje się w nim gotyckie murowane prezbiterium z pierwszej połowy XVI wieku, wczesnobarokowy ołtarz główny z XVII wieku. Dzwonnica słupowa pochodzi z 1655 roku.
W dawnym parku dworskim warto zobaczyć okazałe stare jesiony.


Gołotczyzna
Tu mieszkał Aleksander Świętochowski.
W latach 1849-1935 mieszkał tu Aleksander Świętochowski - znany pozytywista, jeden z największych polskich publicystów. Warto zobaczyć Muzeum im. Aleksandra Świętochowskiego, które mieści się w otoczonej malowniczym parkiem willi Krzewina. Można tu zobaczyć, zachowany wystrój pomieszczeń oraz zgromadzone po pisarzu pamiątki. Muzeum jest czynne od wtorku do niedzieli od godziny 10-17 a w poniedziałki od 10-16. Warto zaznaczyć, że w niedzielę wstęp do muzeum jest bezpłatny.


Przasnysz
Miasto sławnych XV wiecznych targów...
Pierwsze wzmianki o lokalizacji miasta pochodzą z 1419 roku. Według kroniki miejskiej z roku 1585 miejscowy bartnik o imieniu Przasnyk dał schronienie zbłąkanemu na łowach księciu mazowieckiemu. Wdzięczny monarcha nadał mu godność szlachecką i założył tu miasto. W XV wieku miasto Przasnysz słynęło z odbywających się tu dni targowych.

Warto zobaczyć:
Rynek z ratuszem w średniowiecznym układzie urbanizacyjnym.
Kościół Parafialny zbudowany w latach 1474-1485 wraz ze średniowieczną dzwonnicą.
Gotycki Klasztorny Kościół Pobernardyński z 1585 roku - należy do najcenniejszych zabytków gotyckich w Polsce.


Pułtusk
Miasto na wyspie...
Pierwsza osada istniała już ok. 1000 roku - prawa miejskie otrzymał Pułtusk w 1257 roku. Centrum miasta położone jest na wyspie na rzece Narwi.

Warto zobaczyć:
Najdłuższy w Europie rynek.
Na rynku obok ratusza - Gotycka ceglana wieża mieszcząca Muzeum Regionalne.
Gotycko-renesansowa kolegiata Zwiastowania NMP.
Zamek biskupów - mieszczący obecnie Dom Polonii.
Renesansowa kaplica zamkowa zwana Magdalenką.

Zamek Książąt Mazowieckich - Ciechanów

item